Aktualna sytuacja hydrologiczna w gminie Czerwińsk nad Wisłą

Ilustracja do artykułu 20190527.jpg

27 maja br. w godzinach porannych przemieszczająca się fala wezbraniowa na Wiśle dotarła do miejscowości Wychódźc w gminie Czerwińsk nad Wisłą.

Został przekroczony stan ostrzegawczy 500 cm na wodowskazie w Wychódźcu.

W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego Wójt Gminy Czerwińsk nad Wisłą ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego dla sołectw Wychódźc, Wilkówiec, Zdziarka.

W Urzędzie Gminy Czerwińsk nad Wisłą wprowadzono całodobowe dyżury.

W dniu dzisiejszym Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Paweł Jakubowski, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Płońsku Tadeusz Ignał w obecności Wójta Gminy Czerwińsk nad Wisłą Marcina Gortata dokonali przeglądu 4,5 kilometrowego odcinka wału przeciwpowodziowego oraz przepustów wałowych. Nie stwierdzono uszkodzeń wału przeciwpowodziowego. Zostały zamknięte przepusty wałowe. Zgromadzono zapasy piasku w miejscach najbardziej zagrożonych.

Wały są monitorowane przez pracowników Urzędu Gminy oraz druhów z gminnych jednostek OSP.

Aktualnie nie zachodzi potrzeba użycia powiatowych sił ratowniczych.

Przejście fali kulminacyjnej na Wiśle przez powiat płoński jest spodziewane w dniach 29÷30 maja, kiedy zostanie przekroczony o ok. 100 cm stan alarmowy (650 cm).

 

Prognoza kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle z dnia 27.05.2019 r.

Prognoza kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle z dnia 28.05.2019 r.

Prognozowanie stanu alarmowego 550 cm w dniu 28.05 o godz. 20.00 maksimum fali wezbraniowej w dniu 29.05 o godz 20.00 - 586 cm

Powrót na początek strony