Dzień Matematyki w Płońsku
26 kwietnia w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Płońsku odbył się finał II Powiatowego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu płońskiego. Był on głównym wydarzeniem „Dnia Matematyki w Płońsku”.
Inicjatorem oraz pomysłodawcą konkursu i „Dnia Matematyki w Płońsku” jest Zarząd Powiatu Płońskiego, który zawarł w tej sprawie umowę o współpracy z Wydziałem Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Do finału konkursu zakwalifikowało się 30 uczniów spośród 104 uczestników etapu szkolnego, który odbył się w dniu 5 kwietnia 2018 roku. Wśród finalistów, 18 to uczniowie I LO im. H. Sienkiewicza w Płońsku (ZSO w Płońsku), 9 to uczniowie III LO w Płońsku (ZS Nr 2 w Płońsku), a 3 to uczniowie LO im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala” w Raciążu (ZS w Raciążu.
W etapie finałowym uczniowie otrzymali do rozwiązania 5 zadań przygotowanych przez pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej, którzy również stanowili komisję sprawdzającą prace finalistów.
O godz. 16.00 Starosta Płoński Andrzej Stolpa wraz z Pełnomocnikiem Dziekana ww. Wydziału PW, dr. inż. Krzysztofem Brysiem, ogłosili wyniki konkursu.
Pan Starosta podziękował uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, złożył gratulacje zwycięzcom, po czym wspólnie z p. K. Brysiem wręczyli uczestnikom finału dyplomy okolicznościowe. Natomiast laureaci konkursu zostali zaproszeni na dzień 30 kwietnia 2018 roku na posiedzenie Rady Powiatu Płońskiego, podczas którego zostały im wręczone nagrody.
Dr. inż. Krzysztof Bryś w podsumowaniu konkursu stwierdził, iż finaliści wykazali się bardzo wysoką wiedzą, zważywszy, iż poziom trudności zadań finałowych był wyższy, niż rok wcześniej.
Laureatami Konkursu zostali:
I miejsce – Dawid Motak (III LO w Płońsku)
II miejsce – Mateusz Ścisłowski (I LO im. H. Sienkiewicza w Płońsku)
III miejsce – Ewelina Fryzowska (I LO im. H. Sienkiewicza w Płońsku)
Oprócz finału Powiatowego Konkursu Matematycznego w ramach „Dnia Matematyki w Płońsku” odbyły się następujące wydarzenia prowadzone przez pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej:
- wykład dla uczniów „Grafy dla małych i dużych” prowadzony przez dra inż. Krzysztofa Brysia,
- warsztaty dla uczniów „Grafy dla małych i dużych” prowadzone przez dra inż. Krzysztofa Brysia,
- seminarium dla nauczycieli matematyki „Najczęstsze błędy w rozwiązaniach zadań konkursowych” prowadzone przez mgra Michała Zwierzyńskiego,
- warsztaty dla uczestników finału Konkursu „Jak to rozwiązać?” prowadzone przez dr Barbarę Roszkowską-Lech.
Opracował: P. Dychto