Jesteśmy po tej samej stronie

Jesteśmy po tej samej stronie – powiedział do protestujących rolników Starosta Płoński Andrzej Stolpa na spotkaniu 17 maja w płońskim starostwie.

Ilustracja do artykułu DSC_0331.JPG

17 maja rolnicy z terenu powiatu płońskiego, głównie z gmin Czerwińsk n/Wisłą i Załuski zorganizowali akcję protestacyjną w Płońsku. W akcie niezadowolenia przeciwko przeciągającym się w Powiatowym Urzędzie Pracy procedurom dotyczącym zatrudniania cudzoziemców do pracy w gospodarstwie, trąbiąc przejechali ciągnikami kilka razy przez miasto, a następnie grupa ok. 60 rolników przyszła do starostwa na spotkanie ze starostą oraz dyrektorem PUP p. Eugeniuszem Demianiukiem. Rolnicy chcieli, przede wszystkim, wiedzieć dlaczego tak długo w urzędzie są załatwiane formalności w związku z zatrudnianiem cudzoziemców, dlaczego w gminie Załuski nie ma punktu ds. zatrudniania cudzoziemców, po co trzeba składać tyle dokumentów, czemu w Czerwińsku nie ma osoby, która ma uprawnienia do podpisywania decyzji. Pytania i zarzuty były bardzo konkretne.

Starosta Stolpa podziękował rolnikom za przyjście: Dobrze, że przychodzicie i mówicie, jeżeli jesteście niezadowoleni. Nas też boli ta sytuacja, że czekaliście w kolejkach pod urzędem pracy. Być może, że część tego zamieszenia jest po naszej stronie, ale my też zostaliśmy postawieni w niezręcznej sytuacji. My bierzemy całe niezadowolenie na siebie, ale nie za wszystko możemy odpowiadać. My przepisów nie tworzymy. Uważam, że te co zostały wprowadzone są zbyt biurokratyczne i rygorystyczne. Sami wiecie jaka jest pracochłonność wypełniania wniosków i ich obsługi. Od jutra, tj. 18 maja przepisy się zmieniają. Będzie można złożyć wniosek przez internet, a po otrzymaniu potwierdzenia jego złożenia cudzoziemiec będzie mógł na drugi dzień rozpocząć pracę. Następnie umowę z nim należy zarejestrować w KRUS-ie. Naprawdę zachęcam państwa do skorzystania z tej możliwości internetowego zgłaszania wniosków, która jest znacznie wygodniejsza i nie wymusza wizyty w urzędzie pracy.

Dyrektor Demianiuk uzupełnił wypowiedź starosty: Posypujemy głowę popiłem, jeśli z naszej strony były jakieś niedociągnięcia. Spiętrzenie napływu wniosków zaskoczyło nas w czasie majówki. Od wtorku, tj. 15 maja kolejek już nie ma. Od poniedziałku, tj. 21 maja będą także przyjmowane wnioski w Załuskach. Z naszej strony nie powinno już być niedociągnięć.

Na zakończenie wójt gminy Czerwińsk n. Wisłą Marcin Gortat podziękował za spotkanie: Spotkanie było udane. Dostaliśmy odpowiedzi na nasze pytania. Ja wysoko oceniam pracę urzędu pracy, ale inaczej patrzę na działania komórki organizacyjnej zajmującej się zatrudnianiem cudzoziemców.

Starosta Stolpa podsumował spotkanie z rolnikami: Bardzo dziękuję, że chcieliście spotkać się z nami. Uwagi wasze będziemy analizować, żeby usprawnić procedury przy zatrudnianiu cudzoziemców. Jednakże legislacja postawiła i na i was w trudnej sytuacji. Jeszcze raz przepraszam i zapewniam, że wyciągniemy wnioski, uprościmy procedury jeśli będziemy mogli to zrobić, gdyż jeszcze raz podkreślam – my nie tworzymy przepisów. Mogę zapewnić, że zrobimy wszystko, aby obsłużyć wszystkich jak najszybciej.