Już wkrótce powstanie Młodzieżowa Rada Powiatu Płońskiego

Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy procedurę utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu Płońskiego. Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował projekt uchwały w tej sprawie.

Młodzi ludzie siedzą przy stole. Grafika zawiera herb Powiatu i biały napis na granatowym tle: ,,Już wkrótce powstanie Młodzieżowa Rada Powiatu Płońskiego"

Podczas LV nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Płońskiego 3 sierpnia większością głosów, (Przy 18 głosach: za) została przyjęta Uchwała w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Powiatu Płońskiego i nadania jej statutu.

Pomysł utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu Płońskiego to efekt odbytych spotkań młodzieży w Starostwie m.in. podczas ,,Brunchu u Starosty" 1 czerwca br.

,,Cieszę się, że podczas kilku ostatnich spotkań w swobodnej formule mogłam poznać przedstawicieli samorządów szkolnych z naszych powiatowych szkół, posłuchać jakie mają pomysły oraz porozmawiać o samorządzie szkolnym i powiatowym. Młodzież potrafi inspirować i brać sprawy w swoje ręce. Dlatego zapraszamy aktywnych, młodych ludzi do startowania w wyborach do Młodzieżowej Rady Powiatu, wewnątrz każdej ze szkół – apeluje Starosta Elżbieta Wiśniewska.

Czym jest Młodzieżowa Rady Powiatu ? To fakultatywny organ samorządu terytorialnego o charakterze konsultacyjnym. Może występować również jako organ doradczy.

Młodzieżowe rady tworzone są przez grupę młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych najczęściej w szkołach na terenie danego okręgu.

Pełnią rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.

Trochę historii

Powiaty w Polsce w czerwcu 2021 r. zyskały nowe kompetencje, ponieważ w ustawie o samorządzie powiatowym (Dz.U.2022.528 t.j.) wprowadzono zapisy umożliwiające tworzenie Młodzieżowych Rad Powiatu (MRP) w celu wspierania i upowszechnianie idei samorządowej. Zgodnie z ww. ustawą MRP będzie m.in opiniowała projekty uchwał dotyczących młodzieży, brała udział w opracowaniu działań strategicznych powiatu na rzecz młodzieży oraz prowadziła działania w zakresie edukacji obywatelskiej.