Podsumowanie pierwszego roku kadencji Zarządu Powiatu

27 listopada 2019 roku podczas sesji rady powiatu podsumowano pierwszy rok pracy obecnego zarządu. Starosta Elżbieta Wiśniewska w prezentacji omówiła sukcesy zarządu, wyzwania oraz plany na przyszłość.

Ilustracja do artykułu 878960_1574940399.jpg

,,To był, zdaniem zarządu, dobry, ciekawy i owocny dla powiatu płońskiego rok" - mówiła starosta Elżbieta Wiśniewska.

Zarząd w składzie: Elżbieta Wiśniewska (starosta) Krzysztof Wrzesiński (wicestarosta) oraz członkowie zarządu: Barbara Wdowiak, Robert Adamski, Artur Adamski zajmowali się w ciągu minionego roku 1127 sprawami, w tym 322 projektami uchwał. Starosta przekazała informacje o drogowych inwestycjach, w tym tych, na które powiat pozyskał ponad 8,6 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych.

Wyzwaniem jest budowa ścieżek rowerowych - ciągu pieszo – rowerowego przy drodze nr 3021W Płońsk – Raciąż na odcinku Płońsk – Arcelin. Ścieżki za około 5 mln zł (w tym 500 tysięcy złotych wkładu własnego) wybuduje w najbliższym czasie Powiat Płoński na ulicach powiatowych w mieście oraz na wspomnianej trasie z Płońska do Arcelina.

Ważną inwestycją jest również przebudowa drogi powiatowej na ulicy Płockiej w Płońsku. Zamontowane słupy oświetleniowe, pasy bezpieczeństwa, bariery ochronne, remont nawierzchni oraz nasadzenia zieleni ( 64 klony) na ulicy Płockiej zupełnie zmienią jej obraz i poprawią bezpieczeństwo użytkowników tej drogi.

W minionym roku udało się również uruchomić Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, które to zadanie rozpoczął poprzedni zarząd a okazało się bardzo potrzebnym miejscem dla niepełnosprawnych osób. ,,Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy to miejsce, które tętni życiem, przełamuje stereotypy, dlatego obecnie czynimy starania by zwiększyć liczbę miejsc o 10 kolejnych. "

Obecnie trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu przy Specjalnych Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Płońsku, Starosta wspomniała także o obsłudze obcokrajowców w Powiatowym Urzędzie Pracy, która jak zaznacza, przebiega już sprawnie i nie napotyka na krytyczne głosy niezadowolonych rolników.

Dużym sukcesem było uporządkowanie sytuację z rejestrowaniem cudzoziemców do pracy sezonowej. Powiatowy Urząd Pracy w ubiegłym roku zarejestrował 35 tys. wniosków dotyczących zatrudniania cudzoziemców, a w tym roku - do października jest to już blisko 40 tys. zarejestrowanych wniosków.

Starosta mówiła również, że dzięki pracy poprzedniego zarządu i pozyskaniu unijnego dofinansowania, szpital zakupił nowoczesny sprzęt za ponad 6 milionów złotych, w tym m.in. nowoczesny mammograf i aparat RTG i wiele innych sprzętów. Dzięki dofinansowaniu, że strony Powiatu w kwocie 200 tysięcy złotych szpital otrzymał nowe karetki. Uruchomiona została Otwarta Strefa Aktywności przy szpitalu. SP ZZOZ oraz starostwo wprowadziło szereg działań profilaktycznych i edukacyjnych dla mieszkańców i partycypowało w zakupie samochodu dla Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Powiat realizuje projekt: „Nasz nowy dom - wspieranie pieczy zastępczej w powiecie płońskim” z unijnym wsparciem w wysokości ponad 1,1 mln złotych, które zostanie przeznaczone m.in. na szkolenia kadry i kandydatów na rodziny zastępcze oraz przede wszystkim na wyposażenie mieszkań przy ul. Sienkiewicza dla podopiecznych Domu Dziecka. Utworzone będą dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze, łącznie dla 28 dzieci. - To duża zmiana, która dokona się niebawem. Kolejnym ważnym działaniem było zwiększenie ponad dwukrotnie wynagrodzenie dla zawodowych rodzin zastępczych. Na wniosek zarządu rada powiatu przyjęła jednomyślnie uchwałę, podwyższając wynagrodzenie dla zawodowych rodzin zastępczych z 2.000 do 4.500 złotych brutto. ,,Jesteśmy prekursorem takich działań w Polsce. Oddaje to naszą chęć i determinację, żeby docenić pracę rodziców i zachęcić ich od strony finansowej do podjęcia trudów bycia rodziną zastępczą"- zaznaczała Elżbieta Wiśniewska. Jedną z decyzji obecnych władz było zaprzestanie kupowania wody w plastikowych butelkach i plastikowych kubków.

Ważnym krokiem jest uruchomienie serwisu internetowego Geoportal Powiatu Płońskiego.

Jednym z pierwszych wyzwań tego roku było i ciągle jest uporządkowanie spraw związanych z transportem publicznym - ocenia starosta, która odniosła się krótko do sytuacji w wydziale komunikacji. Ważnym elementem był tegoroczny aneks do umowy z przewoźnikiem powiatowych przewozów pasażerskich, który przewiduje mniejsze koszty dla powiatu oraz to, że część odpowiedzialności wziął na siebie przewoźnik. Ponadto zniesiono limity numerków, co umożliwiło obsługę niemal dwukrotna liczbę interesantów w porównaniu z tym co było wcześniej.

Starosta mówiła o również o inwestycjach w oświacie m.in. przebudowywanej małej sali gimnastycznej w I LO, czy otrzymaniu dofinansowania dla pracowni informatycznej na ''Rutkach". Elżbieta Wiśniewska omówiła też tegoroczne wymiany młodzieży z powiatowych szkół, m.in. w ramach programu ''Erasmus +''. Jak podkreślała, Powiat kładzie duży nacisk na współpracę z organizacjami pozarządowymi. W ubiegłym roku powiat po raz pierwszy przyznał dotacje na zadania z zakresu kultury. W projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanowano na dotacje dla organizacji pozarządowych 250 tys. zł,

Jednym z najbliższych wyzwań dla powiatu jest utworzenie Centrum Aktywności i Usług Społecznych - w budynku przy ul. Rutkowskiego, pozyskanym od Skarbu Państwa, gdzie do niedawna mieściła się komenda PSP. W zmodernizowanym obiekcie mieściłyby się: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowy Rzecznik Konsumentów, a swoje miejsce znalazłyby tu również organizacje pozarządowe. W ramach Centrum Aktywności i Usług Społecznych planowane jest również utworzenie spółdzielni socjalnej, w której zatrudnione byłyby osoby niepełnosprawne.