Turystyczny Szlak Sienkiewiczowski

Zapraszamy do zwiedzania Turystycznego Szlaku Sienkiewiczowskiego.

Szlak prowadzi przez miejsca związane z Henrykiem Sienkiewiczem poprzez jego pobyt w Płońsku lub poprzez działalność, jaką prowadzą instytucje z racji nadanego im imienia polskiego noblisty.

Roczny zaledwie pobyt na ziemi płońskiej (1865 - 1866) to okres przełomowy w życiu Sienkiewicza. Dojrzewa, zarabiając na siebie ucząc syna ziemiańskiej rodziny. Postanawia ostatecznie zdać eksternistyczną maturę i podjąć studia w warszawskiej Szkole Głównej. W wolne wieczory dużo czyta, zgłębiając ukochaną literaturę i historię. Tu podejmuje decyzję, że kiedyś będzie pisarzem. Właśnie w Płońsku - w Poświętnem, dziewiętnastoletni guwerner rodziny Weyherów - Henryk Sienkiewicz - napisał swoją pierwszą, nigdy nie opublikowaną powieść, pt. "Ofiara".

Umierając 15 listopada 1916 roku, rozpoczął żywot pośmiertny. Jego spuścizna - książki, które przez całe życie pisał "ku pokrzepieniu serc" narodu polskiego, zapewniły mu niesłabnącą miłość i uznanie czytelników na całym świecie.

 

Spacer rozpoczynamy w parku w Poświętnem, w jednej z dzielnic Płońska.

 

Przy Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Poświętne w Płońsku mieszczącym się przy ul. Sienkiewicza 11 znajduje się zabytkowy park. Możemy przejść się tu Aleją Lipową i Alejką Oleńki, nazwaną na pamiątkę pobytu Henryka Sienkiewicza w Poświętnem. Z tej okazji również, postawiono przy niej kamień. Napis na kamieniu brzmi: "Dokąd zmierzasz, Człowieku... Henrykowi Sienkiewiczowi w 140. rocznicę jego pobytu w Poświętnem - Płońszczanie”.

Aleja Lipowa
Aleja Lipowa
Alejka Oleńki
Alejka Oleńki

Kolejnym punktem wyprawy jest „Sienkiewiczówka" położona w malowniczym parku. Można tam obejrzeć wystawy związane z twórczością Henryka Sienkiewicza oraz z rodziną Weyherów, ostatnich właścicieli majątku w Poświętnem.

 

Dworek Weyherów w Poświętnem, zwany „Sienkiewiczówką” udostępniony jest zwiedzającym. Szczegółowe informacje uzyskać można w recepcji hotelu w Poświętnem.

https://hotel.modr.mazowsze.pl/


Sienkiewiczówka
Sienkiewiczówka


Na szlaku można również spróbować specjalnie przygotowanych dań, które są związane z twórczością pisarza. W Restauracji "Poświętne"

Warto sięgnąć po roladki sienkiewiczowskie w sosie grzybowym z kaszą gryczaną i buraczkami.

Kolejnym etapem wędrówki jest wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku przy ul. Północna 15 „b"

Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00, sobota: 9.00 - 13.00

Kontakt: tel. 0 23 662 24 56, fax. 0 23 662 60 40,

e-mail bibl_plonsk@wa.home.pl

http://www.mbp-plonsk.pl


Miejska Biblioteka Publiczna
Miejska Biblioteka Publiczna


Salonik Sienkiewiczowski w bibliotece
Salonik Sienkiewiczowski w bibliotece

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku nosi imię Henryka Sienkiewicza od listopada 1977 roku. Postanowienie o nadaniu bibliotece imienia pierwszego polskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla, przyjęto rok wcześniej - w 60. rocznicę śmierci pisarza.

 

W bibliotece polecamy zobaczyć:

a) salonik literacki w czytelni - stylizowany kącik poświęcony pisarzowi,

b) ławeczkę z atrybutami pisarskimi noblisty,

c) bogaty zbiór dzieł wszystkich H. Sienkiewicza, biografie i opracowania dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza i epoki polskiego pozytywizmu.


Ławeczka Sienkiewicza
Ławeczka Sienkiewicza

Idąc dalej szlakiem, ulicą Kopernika dojdziemy do cmentarza, gdzie w jego północnej części odnajdziemy zabytkowy grób rodziny Weyherów.


Grób rodziny Weyherów
Grób rodziny Weyherów

Z cmentarza udajemy się na ulicę Płocką do I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza (ul. Płocka 56)

I Liceum Ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące

Imię Henryka Sienkiewicza szkoła przyjęła w 1967 roku. Tradycją liceum stały się szczególnie uroczyście obchodzone Dni Patrona, które odbywają się corocznie w rocznicę śmierci pisarza. W tym dniu, od wielu lat, młodzież spotykała się z Barbarą Wachowicz. Przed pomnikiem Henryka Sienkiewicza odbywa się ślubowanie klas pierwszych.

 

W szkole obejrzeć można: pomnik Henryka Sienkiewicza przed szkołą, płaskorzeźbę pisarza w holu szkoły, wystawę rzeźb postaci sienkiewiczowskich, wystawy poświęcone patronowi szkoły, pamiątki ze zlotów szkół sienkiewiczowskich.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej szkoły https://loplonsk.pl/

 

 Miłego zwiedzania

Powrót na początek strony