Debata Pierwszy sygnał - podsumowanie

DSC_0031.JPG

Pierwszy sygnał świadczący o tym, że z osoba niepełnoletnią dzieje się coś niewłaściwego może być cichy, czasami wręcz trudny do zauważenia. Jednak to co może uratować to relacja z drugim człowiekiem.

Wniosków ze spotkania można było wyciągnąć wiele. Obecni na spotkaniu rodzice, nauczyciele i pedagodzy wskazywali przede wszystkim na to, że podstawą wsparcia jest relacja z dzieckiem, potrzebna jest edukacja w zakresie rozpoznawania depresji, pierwszych oznak wskazujących na konieczność wsparcia, zarówno dla rodziców, ale też nauczycieli, a nagła zmiana zachowania może być pierwszym sygnałem.

Pani Iwona Witulska podzieliła się z uczestnikami wynikami badań przeprowadzonymi w latach 2020 – 2022. Badania zostały przeprowadzone na grupie 325 uczniów z powiatu płońskiego w wieku 12-19 lat. W badanej grupie 13 osób podjęło próbę samobójczą. Osamotnionych w swoim otoczeniu czuło się 30,46% uczniów, pozostali zaprzeczyli (69,54%). Połowa uczniów rozmawiała z rodzicami do pół godziny dziennie (53,85%).

Pan Michał Symonowicz wskazywał, że ważna jest praca z rodziną nastolatków i dzieci. Bardzo ważna jest edukacja wśród ludzi dorosłych. Poprzez edukację będzie można szybko reagować na pierwsze objawy chorób, chociażby depresji i wtedy podjąć leczenie, również to farmakologiczne – często owiane złą opinią, wręcz mitami.

Elżbieta Wiśniewska Starosta Powiatu Płońskiego na koniec wydarzenia zabrała głos - „Dobrze, że rozmawiamy, jako nauczyciele, rodzice, pedagodzy. Mimo tego, że wiemy już tak wiele na ten temat to w kontakcie z młodym człowiekiem nadal jest dużo do zrobienia”.

Wśród zgromadzonych można było usłyszeć również głosy o tym, że spotkanie było potrzebne i powinno być początkiem rozmów na tematy trudne i często wypierane.

Debata została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Płońsku, Komendę Powiatową Policji w Płońsku, Stowarzyszenie Poobronne Centrum Edukacji Wataha oraz Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku.

Powrót na początek strony