Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca podczas płońskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na dziedzińcu Kościoła św. Michała Archanioła Powiat Płoński reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego Dariusz Żelasko, Wicestarosta Krzysztof Wrzesiński, Sekretarz Powiatu Anna Czerniawska oraz reprezentacje szkół powiatowych i ośrodków szkolno - wychowawczych.

Przedstawiciele Powiatu składają kwiaty przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w tle inni uczestnicy uroczystości

W uroczystości zorganizowanej przez Jednostkę Strzelecką 1006 Płońsk wzięli udział również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, oświaty, kombatanci, płońszczanie.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego i wystąpieniami okolicznościowymi: Wicestarosty Krzysztofa Wrzesińskiego, Burmistrza Płońska Andrzeja Pietrasika, senatora Jana Marii Jackowskiego, kierownika KRUS w Płońsku Andrzeja Sokólskiego.

Wicestarosta Krzysztof Wrzesiński, w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważna jest pamięć, edukacja i świadectwo, o tych którzy walczyli z sowietyzacją Ojczyzny.

„Historyczną prawdę pomijano w szkołach, nie pozwalano na upamiętnianie żołnierzy, a wielu z nich leżało w bezimiennych grobach. Pamięć, bo Żołnierze Wyklęci żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, dopóki my jako naród pamiętamy” - mówił w swoim wystąpieniu Wicestarosta.

Odmówiona została modlitwa za pomordowanych żołnierzy, a po niej złożono kwiaty i znicze przy tablicy upamiętniającej poległych w walce o niepodległość w latach 1939-1956.