Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

28 lutego 2022 roku o godzinie 11.00 w Starostwie Powiatowym w Płońsku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na spotkanie zostali zaproszeni m.in., Wójtowie, Burmistrzowie z terenu powiatu płońskiego, przedstawiciele: Powiatowej Policji w Płońsku, Powiatowej Straży Pożarnej w Płońsku, Przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień z Ciechanowa, Szpitala w Płońsku, Oddziału Rejonowego PCK w Płońsku, Proboszczowie z płońskich Parafii, przedstawiciele Sanepidu, przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg w Płońsku, Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, przedstawiciele organizacji pozarządowych harcerskich i goście z Ukrainy.

Zaproszeni goście siedzą na sali konferencyjnej podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Podczas spotkania zostaną omówione procedury współdziałania, koordynacja działań pomocowych oraz możliwości udzielenia wsparcia przez samorządy dla obywateli Ukrainy.

"Zakończyło się, trwające ponad dwie godziny, posiedzenie Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego, w całości poświęcone obecnej sytuacji związanej z wojną, z uchodźcami i relokacją uchodźców.

Relokacja uchodźców była głównym tematem, ale nie jedynym. Rozmawialiśmy również o zbiórkach, darowiznach, o tym co dalej robić. Na pierwszy plan wysunęły się sprawy związane z obywatelami Ukrainy, którzy przybywają na teren naszego powiatu, do gmin, do mieszkań osób prywatnych.

"Przekazałam wójtom, burmistrzom z powiatu oraz sztabom kryzysowym i wszystkim osobom, które uczestniczyły w dzisiejszym spotkaniu najbardziej aktualne informacje od Wojewody, które spływały w ostatnich godzinach. Były to zarówno instrukcje, jak i wytyczne dotyczące finansowania pobytu uchodźców na terenie Powiatu Płońskiego i tu bardzo ważna informacja do przekazania, że Państwo Polskie będzie refundować pobyt uchodźców, ale tylko wówczas kiedy usługi na rzecz uchodźców będzie świadczyła firma, bądź też samorząd.

Wszystkie osoby fizyczne, które w odruchu dobroci serca, z potrzeby niesienia pomocy przyjęły rodziny do swoich domów, na taką pomoc państwa liczyć nie mogą, co najwyżej liczyć na taką ludzką pomoc sąsiedzką. Koszty pobytu uchodźców w ich domach nie będą refundowane przez Wojewodę. Chcę to mocno podkreślić, ponieważ nie wszyscy do dziś taką informacją dysponowali i jest sporo pytań ze strony samorządów i sporo niedomówień.

Powiat Płoński będzie zawierał porozumienie z Wojewodą na zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę socjalną oraz psychologiczną dla uchodźców.

Co ważne, uchodźcą jest każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę 24 lutego bądź też później, czyli po wybuchu wojny. Taki uchodźca będzie miał prawo do bezpłatnej opieki medycznej, finansowanej przez NFZ, do bezpłatnej edukacji na takich samych zasadach jak korzystają z niej Polacy.

Na terenie Powiatu Płońskiego w różnych miejscach, m.in. w szkołach i jednostkach powiatowych zbierana jest pomoc humanitarna dla Ukrainy. Wojewoda przysłał nam instrukcję dotyczącą pomocy humanitarnej dla Ukrainy; pomoc może być przekazywana dwutorowo zgodnie z instrukcją dla jednostek samorządu terytorialnego. Po pierwsze możemy wszystko, co zbierzemy zostawić na terenie Powiatu Płońskiego dla uchodźców, którzy do nas trafią. Rozmawialiśmy z wójtami i burmistrzami, że w każdej gminie powinien być taki magazyn zbiorczy, gdzie te rzeczy zbierane przez koła gospodyń, straże, szkoły trafi. Będziemy natomiast dysponować bazą, co która gmina posiada tak, żeby ewentualnie móc się wymieniać tymi rzeczami. Oddzielną kwestią są artykuły, które mogą być wysyłane na Ukrainę transportami z magazynu centralnego, zorganizowanego przez państwo polskie i jest lista rzeczy, które należałoby wysyłać, m.in. koce termiczne, śpiwory, materace, środki higieny i czystości oraz żywność z długim terminem ważności. Wojewoda wskazał jak ten asortyment należy opisywać, jak pakować i do tej instrukcji musimy się dostosować, jeśli chcemy przekazywać pomoc na Ukrainę, a nie zostawiać ją dla uchodźców rozlokowanych na terenie naszego powiatu.

Podczas spotkania poruszonych było również wiele kwestii związanych z pobytem uchodźców na naszym terenie. Wiemy, że będzie to pomoc długofalowa; pomoc, która dotyczy w głównej mierze kobiet i dzieci. Jeśli kobiety chciałyby się odnaleźć na rynku pracy, to pilną potrzebą jest opieka nad dziećmi, o tym też rozmawialiśmy z wójtami i burmistrzami.

Bardzo ważna jest też rola trzeciego sektora w organizacji zarówno opieki, jak i wszelkiej innej organizacji pomocy uchodźcom. Dla trzeciego sektora są specjalne programy i środki, z którego organizacje pożytku publicznego będą mogły korzystać, o czym już informowaliśmy dziś na profilu Starostwa."- informuje Starosta Płoński Elżbieta Wiśniewska

 

 

Powrót na początek strony