Powiat Płoński partnerem projektu pt. Mazowiecka koalicja na rzecz dialogu NGO - JST

12 lutego Elżbieta Wiśniewska Starosta Powiatu Płońskiego oraz Wicestarosta Krzysztof Wrzesiński podpisali umowę partnerską z przedstawicielami Federacji Mazowia Panią Anną Czyżewską oraz Panią Pauliną Tramecourt. Powiat Płoński jest partnerem projektu pt. „Mazowiecka koalicja na rzecz dialogu NGO - JST” którego liderem jest Federacja Mazowia. Projekt jest finansowany z programu dotacyjnego: ,,Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy” z tzw. funduszy norweskich.

Starosta Wicestarosta i przedstawicielka Federacji Mazowia siedzą przy stole w gabinecie Starosty i podpisują umowę.jpg

,,Starostwo Powiatowe w Płońsku to jeden z ciekawszych przykładów współpracy samorządu z ngo. Od prawie dwóch lat obserwujemy działania podejmowane przez urzędników w zakresie współpracy z organizacjami z Powiatu Płońskiego. Szczególnie ważna jest rola osoby współpracującej z organizacjami z ramienia urzędu, która rozumie potrzeby i realia działania organizacji pozarządowych na wsiach i w małych miastach i wspiera je na różne sposoby. Taką osobą jest Pani Katarzyna Ornarowicz. I nie chodzi wyłącznie o współpracę finansową urzędu z organizacjami. Przeciwnie, ten dialog może być wielowymiarowy. Integracja środowiska NGO, wymiana informacji i podejmowanie wspólnych działań to rozwiązania, które można i warto powielać. Urzędnicy z innych samorządów deklarują potrzebę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, dlatego Powiat Płoński został naszym partnerem. Chcemy, żeby mógł dzielić się swoimi rozwiązaniami z innymi." - Pani Anna Czyżewska - Prezeska Federacji Mazowia w Warszawie.

,,Bardzo się cieszymy z tej współpracy. Federacja Mazowia towarzyszy nam od dwóch lat intensywnie angażując się we współpracę na linii JST - NGO, zarówno przy konsultacjach rocznego programu współpracy jak i szkoleniach czy udziału w spotkaniach na rzecz III sektora takich jak MFIP. W wyniku naszych rozmów i wymiany doświadczeń powstał pomysł na ten projekt, a potem aktywnie uczestniczyliśmy w jego pisaniu. Cieszymy się, że organizacje z Powiatu Płońskiego będą mogły skorzystać ze wsparcia szkoleń i rzecznictwa. - informuje Katarzyna Ornarowicz odpowiedzialna z ramienia Starostwa za współpracę z organizacjami pozarządowymi.

Federacja Mazowia jako Lider pozyskała środki z programu dotacyjnego: ,,Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy”prowadzony przez konsorcjum w składzie: Fundacja im. Stefana Batorego (lider konsorcjum), Fundacja Stocznia i Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich (łącznie zwani „Operatorem”), finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Łączna kwota projektu to 137 500 euro

Celem projektu jest zwiększenie potencjału i stabilności ngo z woj.maz (z wyłączeniem Warszawy), w tym ich zdolności do prowadzenia działań we współpracy z JST, ich umiejętności kształtowania otoczenia prawnego i politycznego na poziomie lokalnym i regionalnym, i działań rzeczniczych, poprzez wsparcie NGO oraz urzędników współpracujących z NGO i lokalnych władz JST z woj.maz.

Partnerami projektu są:

• Powiat Płoński
  • Federacja ROSA działająca na terenie powiatu przasnyskiego i Mazowsza Północnego.

W ramach projektu planowane są: badania, działania wspierające (m.in. szkolenia, konferencja, doradztwo), stworzenie nieistniejącej dotąd sieci urzędników. Ważnym elementem projektu są działania wspierające JST w podejmowaniu i rozwijaniu współpracy z ngo, w tym podnoszenie kompetencji urzędników i urzędniczek oraz władz samorządowych w zakresie współpracy z ngo. Powiat Płoński ako partner merytoryczny w ramach współpracy przy realizacji projektu: - uczestniczył w procesie przygotowania wniosku i planowania projektu 2020-2021 - będzie wspierać projekt merytorycznie włączając w planowane działania perspektywy, potrzeby i doświadczenia JST 2021-2023 - osoba decyzyjna oraz odpowiedzialna za współpracę z organizacjami z ramienia Starostwa weźmą udział w pracach Zespołu Sterującego 2021 - 2023 - Partner weźmie udział w pierwszym działaniu lokalnym, w ramach, którego rozpoczniemy prace nad opracowaniem programu rozwoju współpracy z ngo 2021 - Powiat Płoński będzie współorganizatorem m.in. dwóch szkoleń w ramach projektu poprzez wsparcie lokalowe i promocyjne (2021-2023)