Stażyści z Ukrainy w Płońsku

27 października starosta Andrzej Stolpa i wicestarosta Anna Dumińska – Kierska oraz przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego gościli delegację z Ukrainy.

Ilustracja do artykułu DSC_0109.JPG

27 października starosta Andrzej Stolpa i wicestarosta Anna Dumińska – Kierska oraz przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego gościli delegację z Ukrainy. Goście z obwodu odeskiego przyjechali na zaproszenie Fundacji Liderzy Przemian, biorąc tym samym udział w programie „Study Tours to Poland”.

W spotkaniu wzięli udział: Inna Dmitrenko - zastępca wójta gminy wiejskiej Awangard, Waleryj Kosenko - zastępca wójta z miejscowości Wełyka Mychajliwka, Witalij Kurucz - kierownik wydziału ds. inwestycji z miasta Bołgrad oraz przedstawiciel fundacji Lena Prusinowska i Prezes Płońskiej Izby Gospodarczej Marian Serwach.

Ukraina się decentralizuje. Przyjeżdżające do Polski delegacje chcą jak najwięcej dowiedzieć się o polskich doświadczeniach w budowaniu i funkcjonowaniu samorządów.

„Cieszę się, że możemy gościć naszych sąsiadów i służyć im naszą wiedzą i doświadczeniem” – przywitał gości starosta Andrzej Stolpa zapoznając ich z ustrojem i zadaniami gmin i powiatów oraz zadaniami rządowymi, wykonywanymi przez powiat.

W powiecie płońskim, poza wizytą w Starostwie Powiatowym, goście z Ukrainy zostali przyjęci przez Urząd Miejski w Płońsku oraz spółki komunalne PGK, PEC, a także Miejskie Centrum Kultury. Przez Urząd Gminy Płońsk gościom zostały zaprezentowane zarządzane jednostki – szkoły podstawowe, OSP oraz świetlice wiejskie. Obydwie jednostki samorządowe podzieliły się doświadczeniem udanych inwestycji w rozwój miasta i gminy Płońsk. Stażyści także z zainteresowaniem zapoznali się z działalnością Płońskiej Izby Gospodarczej, Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego "Poświętne" oraz organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu.

 „Chcemy stworzyć naszym mieszkańcom lepsze warunki życia. Bardzo klarownie są u was podzielone zadania i kompetencje między państwem a samorządem, o czym świadczy dobra współpraca. To są dla nas bardzo cenne doświadczenia, które postaramy się wdrażać w naszym kraju. Na państwa ręce przekazuję podziękowania dla całego narodu polskiego za szczerą przyjaźń” – podsumował wizytę p. Kurucz.

Program „Study Tours to Poland”

Dzielenie się własnymi doświadczeniami jest bardzo dobrą formą przekazywania wiedzy, ale także budowania zaufania i wzajemnego poznawania się. Słowa uczą, ale przykłady pociągają. Zachętą do zmian i budowania bardziej efektywnych systemów zarządzania staje się przykład sąsiada, zwłaszcza jeśli ten dzieli się doświadczeniem w przekonaniu, że taka współpraca buduje lepszą przyszłość dla naszego regionu.

Jednym z niezaprzeczalnych sukcesów polskich przemian jest stworzenie i efektywne funkcjonowanie systemu samorządu terytorialnego. Reforma ta bezsprzecznie stworzyła mechanizm obywatelskiej odpowiedzialności za swoje małe ojczyzny i dała instrumenty dla ich rozwoju.

Dzisiejsza Ukraina buduje samorząd w oparciu o wiele różnych doświadczeń. Polski przykład jest dla niej przekonywujący i atrakcyjny. Wsparcie dla tego projektu jest niezwykle ważne oraz bardzo potrzebne.

Fundacja Liderzy Przemian w ramach programu Study Tours to Poland, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, wspiera proces budowy samorządu terytorialnego na Ukrainie. Celem tych działań jest transfer wiedzy i doświadczeń, zapoznanie z wypracowanymi rozwiązaniami oraz wsparcie poprzez budowanie sieci kontaktów międzynarodowych.

Formą realizacji tego wsparcia jest organizacja pobytów stażowych w Polsce dla przedstawicieli wybranych jednostek władz terenowych z Ukrainy.

W październiku i listopadzie 2017 do udziału w pobycie stażowym Fundacja Liderzy Przemian zaprosiła 3 przedstawicieli władz lokalnych z obwodu odeskiego z Ukrainy.

Dzięki gotowości do współpracy oraz otwartości polskich samorządów, stażyści mogli zapoznać się z interesującymi ich kwestiami dotyczącymi organizacji urzędów miasta i gminy, realizacją zadań własnych samorządów, instrumentami rozwoju społecznego i gospodarczego. Po tygodniowym pobycie w mieście i gminie Płońsk stażyści kontynuują swój pobyt na Pomorzu. Pozwoli to na zapoznanie się z różnorodnymi rozwiązaniami, które wypracowały poszczególne samorządy w zależności od miejscowej specyfiki i oczekiwań mieszkańców.

Lena Prusinowska

Fundacja Liderzy Przemian

Powrót na początek strony