Uroczyste Obchody 158. rocznicy Powstania Styczniowego w Powiecie Płońskim

Delegacja Powiatu Płońskiego w składzie: Starosta Płoński Elżbieta Wiśniewska, Członkowie Zarządu Powiatu Płońskiego: Barbara Wdowiak i Artur Adamski oraz Dariusz Umięcki Radny Rady Powiatu Płońskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze, by uczcić pamięć o Polakach, biorących udział w Powstaniu Styczniowym.

Starosta składa kwiaty na grobie bohaterów Powstania Styczniowego.jpg

Uroczystości odbywały się w wielu miejscowościach Powiatu Płońskiego:

• Chociszewo – cmentarz, godz. 10:00
  • Radzymin – cmentarz, godz. 10:40
  • Płońsk – cmentarz, godz. 11:10
  • Smardzewo – Krzyż Powstańczy, godz. 11:45
  • Dziektarzewo – cmentarz, godz. 12:20
  • Unieck – cmentarz, godz. 13:40
  • Raciąż – Pomnik Pamięci Narodowej, godz. 14:10
  • Bożewo – Tablica Pamięci Powstańców Styczniowych, godz. 14:40

W ramach uroczystości odbyły się: odczyt rysu historycznego, salut honorowy, złożenie wieńców i zniczy asysta pocztów sztandarowych Jednostki Strzeleckiej z Płońska oraz asysta pocztów flagowych.

Organizatorami obchodów byli: Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk  oraz Jednostka Strzelecka Związku Piłsudczyków RP TPJP o/ Ciechanów.

,,Powstanie Styczniowe wybuchło z tęsknoty Polaków za wolną i niepodległą Polską. Polacy stanęli przed wyborem czy czekać spokojnie na represje, Sybir, powołanie do wojska imperialnego, czy też podjąć walkę, aby pokazać światu, że Polska chce być krajem niepodległym. To dążenie do wolności, sprawiedliwości i  prawdy jest uniwersalne dla wszystkich pokoleń Polaków." - informuje Starosta Płoński Elżbieta Wiśniewska

,,Dlaczego organizujemy takie uroczystości ? Bo wierzymy, że jak mawiał Józef Piłsudski: ,,Kto nie zna i nie szanuje swojej przeszłości, nie jest wart teraźniejszości, ani pamięci przyszłych pokoleń." Kultywowanie pamięci historycznej i szacunek do przodków, to nasz patriotyczny obowiązek i wyraz miłości do ojczyzny. Pamiętajmy, że powstanie styczniowe ukształtowało całe pokolenia Polaków i wywarły piętno na biografiach „ojców niepodległości" i ogromny wpływ na to, co wydarzyło się w 1918 r." - mówi jeden z organizatorów Sebastian Milewski dowódca Jednostki Strzeleckiej 1006 w Płońsku.