Informacje Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku

Informacje dotyczące zatrudniania uchodźców z Ukrainy z chwilą wejścia spec ustawy.

Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku
dotyczące zatrudniania
uchodźców z Ukrainy
z chwilą wejścia spec ustawy

Wydział Ewidencji, Świadczeń i Informacji – rejestracja

Rejestracja uchodźców z Ukrainy z chwilą wejścia spec ustawy:

1. W celu zarejestrowania osoba zgłasza się do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa.
  2. Obywatel Ukrainy ubiegający się o zarejestrowanie jako osoba bezrobotna musi posiadać dowód osobisty lub dokument potwierdzający tożsamość. Jeżeli obywatel Ukrainy nie będzie posiadał żadnego dokumentu tożsamości musi zwrócić się do Urzędu Miasta lub Gminy o wydanie zaświadczenia potwierdzającego tożsamość.
  3. Do rejestracji będą przygotowane dokumenty pomocnicze przetłumaczone na język ukraiński, które udostępni Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  4. Obywatel Ukrainy, który chce pracować w swoim zawodzie musi potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe.
  5. Po uzyskaniu statusu bezrobotnego obywatel Ukrainy może skorzystać na tych samych zasadach co obywatele Polscy między innymi z:
  • korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej.
  1. Jeżeli osoba nie spełnia warunków do uzyskania statusu osoby bezrobotnej może uzyskać status poszukującego pracy ( jest to osoba, która poszukuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej). Poszukujący pracy może skorzystać między innymi z:
  • pośrednictwa pracy,
  • poradnictwa zawodowego.

Wydział ds. Zatrudniania Cudzoziemców - pobyt obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski przed lub po 24.02.2022 roku uznawany jest za legalny.

1. Rejestracja wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca
    i oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na chwilę obecną odbywa się na zasadach dotychczas obowiązujących.
  2. W procesie legislacyjnym jest procedowana specjalna ustawa określająca warunki zatrudniania obywateli Ukrainy. Po wejściu w życie specjalnej ustawy pracodawca
    i rolnik powierzający pracę obywatelowi Ukrainy będzie miał obowiązek złożyć tylko zawiadomienie o zatrudnieniu cudzoziemca w ciągu 7 dni za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.

Centrum Aktywizacji Zawodowej – aktywizacja zawodowa obywateli Ukrainy od chwili wejścia w życie „specustawy”

1. Każdy obywatel Ukrainy będzie miał dostęp do usług i instrumentów rynku pracy świadczonych przez PUP w Płońsku na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Po uzyskaniu statusu bezrobotnego obywatel Ukrainy będzie mógł skorzystać na tych samych zasadach co obywatele Polscy między innymi z:
  • pośrednictwa pracy
  • poradnictwa zawodowego
  • robót publicznych
  • prac interwencyjnych
  • stażu
  • szkolenia
  • jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej
  • zwrot kosztów przejazdu do pracy, na szkolenie
  • bonu na zasiedlenie (dotycz to osób do 30 roku życia)
  1. Utworzony zostanie punkt informacyjny dla pracodawców, gdzie pośrednik pracy udzieli informacji dotyczącej zatrudniania obywateli Ukrainy, w tym:
  • zgłoszenia oferty pracy,
  • zatrudnienia obywateli Ukrainy bez konieczności przeprowadzenia testu rynku pracy tzn. bez konieczności uzyskania informacji starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o lokalny rynek pracy.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców w ramach priorytetu wydatkowania środków rezerwy KFS (Krajowy Fundusz Szkoleniowy).