Leasing konsumencki



Od 1.07.2011 r. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy z 25.03.2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych obywateli i przedsiębiorców ( Dz.U. Nr 106, poz. 622 ), które pozwalają na rozwinięcie się leasingu konsumenckiego.
Jest on usługą skierowaną do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. To oferta godna rozważenia przez osoby pracujące na umowę-zlecenie, na kontrakcie, wykonujące wolne zawody bez własnej firmy, mające nieregularne dochody.
W perspektywie leasingiem konsumenckim mają być objęte samochody, motocykle, sprzęt RTV i AGD, sprzęt komputerowy itp. Na początek jednak w leasingu konsumenckim będą oferowane głównie samochody. Według rządu leasing konsumencki będzie stanowił ciekawą i atrakcyjną alternatywę dla kredytu samochodowego z uwagi na szybszą i prostszą procedurę zawierania umowy ( brak konieczności przynoszenia zaświadczeń od pracodawcy – wystarczą dowód osobisty oraz dodatkowy dokument ze zdjęciem a także dokument potwierdzający wysokość zarobków). Z większości czynności związanych z zakupem samochodu ( rejestracja, ubezpieczenie, wymiana dowodu rejestracyjnego itp.) konsument zostanie odciążony. Umowę leasingu konsumenckiego będzie można podpisać na dowolny okres czasu.
Firma leasingowa na określony czas za opłatą odda konsumentowi w użytkowanie produkt ( samochód, sprzęt RTV itp.), który konsument będzie mógł odkupić po zakończeniu umowy za umówioną kwotę.
Zaletą leasingu konsumenckiego jest uproszczenie procedury zawierania umowy. Wadą fakt, że auto przez okres obowiązywania umowy będzie należało do lesingodawcy a nie do konsumenta, konieczność wykupienia samochodu po okresie obowiązywania umowy bądź wzięcia nowego albo oddanie dotychczasowego.

Powrót na początek strony